
Innovációs és Technológiai Minisztérium
Hamarosan dönteniük kell a tanulóknak és családjaiknak arról, hogy a most nyolcadikosok hol folytassák a tanulmányaikat. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese ennek kapcsán elmondta: a megújult szakképzés a fiatalok jelentős része számára egyértelműen jó választás lehet, hiszen a technikumokból egyenes út vezethet az egyetemre az adott területen, a szakképzőkben pedig három év alatt a szakmájuk mestereivé válhatnak a fiatalok.
– Sokan nem tudják még ennyi idős korukban, hogy mivel is szeretnének foglalkozni felnőttként, éppen ezért alakítottuk ki úgy a szakképzési rendszert, hogy először csak ágazatot kelljen választaniuk a fiataloknak, és csak egy alapozó képzés után, már bővebb ismeretek birtokában kelljen dönteniük a konkrét szakmáról – fejtette ki Schanda Tamás.
Az okleveles technikus képzésben a diákok a technikum és egy felsőoktatási intézmény által közösen kidolgozott, emelt szintű szakmai program alapján végzik el a középiskolát, és utána automatikusan folytathatják a tanulmányaikat az adott felsőoktatási intézményben, ahol ráadásul rövidebb idő alatt végezhetnek, mint a gimnáziumból érkezett társaik.
A megújult szakképzési rendszerben – ettől a tanévtől kezdve, felmenő rendszerben – ösztöndíjat, illetve munkabért is kapnak a diákok. Schanda Tamás elmondta: a kormány azt szeretné, hogy a magyar fiatalok a jövő nyertesei legyenek, ezért alakította át és támogatja folyamatosan a szakképzési rendszert. – A magyar emberek az elmúlt 10 évben bebizonyították, hogy munkából akarnak és tudnak megélni, a mi feladatunk az, hogy ehhez minden lehetőséget megadjunk – mondta Schanda Tamás.
A miniszterhelyettes arról is beszámolt, hogy Pölöskei Gáborné szakképzésért felelős helyettes államtitkár hamarosan levélben tájékoztatja a nyolcadikosok szüleit a legfontosabb információkról. Az Innovatív Képzéstámogató Központ honlapján a hasznos tájékoztató anyagok mellett térképes intézménykereső is segítséget nyújt az iskolaválasztásban.
A járványhelyzetben a Siófoki Szakképzési Centrum intézményei az online térben ismertetik meg képzéseiket a nyolcadikos diákokkal , de minden észak-somogyi általános iskolába eljuttatták képzési palettájukat nyomtatott formában is. Tizenhét ágazat csaknem ötven szakmája közül válaszhatnak a végzős általános iskolai tanulók, amelyekre február közepéig jelentkezhetnek. Amint a Siófoki Szakképzési Centrum Pályaválasztási kalauzából kiderül, számos új képzési lehetőséget is biztosítanak a továbbtanulni szándékozó fiatalok számára.