
Mester és tanítványa
Mester és tanítványa címmel cikksorozatot indít a Siófoki Szakképzési Centrum. A közösségi oldalon és a honlapunkon szeretnénk bemutatni azokat a duális partnereinket, akik sokat tesznek azért, hogy igazi szakmájukat ismerő mesteremberek válhassanak diákjainkból. Elsőként a Balatoni Hajózási Zrt.-ről tudhatnak meg információkat. A hajózási vállalat évek óta jó kapcsolatban van a siófoki székhelyű Baross Gábor Technikum és Szakképző Iskolával.
A Balatoni Hajózási Zrt. a Balaton Régió meghatározó állami-önkormányzati tulajdonban lévő vállalkozása. Tevékenysége nagy részben a turisztikai és közlekedési piacra koncentrálódik, Somogy, Veszprém, Zala megyében vannak jelen az üzemeltetett kikötőikkel és szolgáltatásaikkal. Az elmúlt több mint 175 év alatt a cég a balatoni turizmus alappillérévé, motorjává vált. Mottója, miszerint: “Ha Balaton, akkor hajózás!” is ezt hivatott kifejezni. Fő tulajdonosa a Magyar Állam képviseletében a Magyar Turisztikai Ügynökség, valamint a Balaton Régió 21 önkormányzata. Tevékenységéből adódóan szoros kapcsolatokat ápol az üdülőkörzet összes önkormányzatával, egyéb turisztikai szervezetekkel és civil szerveződésekkel, gazdasági társaságokkal, idegenforgalommal foglalkozó cégekkel is.
A Bahatnál közel 300 fő dolgozik. Az elmúlt két hajózási technikusi képzésen, amelyet a Baross Gábor Technikum és Szakképző Iskolával közösen indítottak összesen 22 fő vett részt, akik közül 18 fő a hajótársaságnál dolgozik ma is. Kiemelt cél, hogy valamennyi szakterületen megvalósuljon az utánpótlásnevelés, a szakmák népszerűsítése, életpályamodell biztosítása, hiszen korábban a szakképesítést igénylő szakmában, mint például a képesített matróz, a hajógépkezelő, a hajógépész, vagy a géphajó kormányos, hiány volt jó szakemberekből. Annak érdekében, hogy minél vonzóbb pálya legyen a hajózás, a társaság jelentős fejlesztésekbe kezdett. Az egyik legnagyobb lépés, hogy megújul a hajóflotta, korszerű informatikai támogatásokat vezetnek be, javítják a munkavállalók jövedelmi csomagját, motivációját, illetve szakmai és karrier fejlődési lehetőséget biztosítanak. Fontos, hogy a hajózás és hajózási szakma megbecsülése, presztízse újra magas szinten legyen.
Egy idén hatályba lépő uniós irányelv alapján az iskolarendszerű képzésben szerzett képesítések, feltételei lehetnek a belvízi hajón történő munkavállalásnak, így a hajózási technikusok iránt a munkaerőpiaci kereslet fokozódhat. A 2021. év végén elindult 3. képzési ciklusban összesen 13 tanuló kezdte meg tanulmányait, és készül arra, hogy a jövő hajósa legyen. Korábban több rendezvényünknek adott otthont a Bahart flotta egy-egy hajója. Kikötői pályaorientációs rendezvényünkön számos fiatal ismerkedhetett meg a Szent Miklós hajóval, valamint a Krúdy Napoknak is helyszíne volt. Pincér diákjaink a vízi járművön szolgálták fel a szakács tanoncok finomabbnál finomabb menüsorát.