
Mester és tanítványa
Mester és tanítványa című cikksorozatunkban a Siófoki Szakképzési Centrum honlapján azokat a duális partnereinket szeretnénk bemutatni, akik sokat tesznek azért, hogy igazi, szakmájukat ismerő mesteremberek válhassanak diákjainkból.
Régiónk egyik legnagyobb vállalata a marcali ZIEHL-ABEGG Motor- és Ventilátorgyártó Kft., amely immár több mint negyed százados múlttal rendelkezik. Ezen idő alatt rendkívüli életpályát futott be a cég, amelynek élén a kezdetektől Szijártó Ferenc áll. A vállalat ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
– Mióta zajlik gyakorlati képzés a vállalatnál?
– A vállalat több mint 15 éve a gyakorlati képzés résztvevője és 2013 óta meghatározó szereplője, hiszen több száz tanuló sajátíthatta itt el a tanult szakmája rejtelmeit. Ennek ékes bizonyítéka a Somogy Szakképzéséért díj, amit a ZIEHL-ABEGG 2021-ben ismét átvehetett a Somogyi Kereskedelmi és Iparkamarától. Fémipari cégként elsősorban ipari gépész, gépi forgácsoló, gépi és CNC forgácsoló, szerszámkészítő, villanyszerelő, elektronikai technikus tanulók jelentkezését várjuk, de volt már példa logisztikus gyakorlati képzésre is. A vállalat 2013-tól működtet önálló tanműhelyt, ahol a szakmai oktatás mellett felnőttképzés keretében hegesztőket is tanítunk.
– Mi a siker titka?
– Folyamatos innováció, fejlődés jellemzi munkánkat, legyen szó gépekről, eszközökről, berendezésekről, vagy humánerőforrásról. Bővítjük képzési palettánkat, legújabb akkreditációnk a villanyszerelők gyakorlati képzését teszi lehetővé. Fejlesztjük az elektronikai, elektrotechnikai laborunkat, valamint rövid időn belül – tervezetten 2022-ben – megnyitjuk a PLC laborunkat is.
A közelmúltban bővült tanműhelyi szakoktatói létszámunk. Úgy látjuk, hogy erős, ütőképes csapatunk bármire képes, elvárásainknak megfelelően kiváló tanulókat fogunk képezni. Részt veszünk nyílt napokon, szakmai rendezvényeken. Telephelyünkön vendégül látjuk a gyerekeket, ezáltal is szeretnénk „kézzel foghatóvá” tenni számukra a valós ipari környezetet, a munka világát. Főleg a végzős tanulók esetén ez az integrálás szempontjából is fontos számunkra.
Új színfoltként szeretnénk a gimnáziumi tanulókat is becsalni a tanműhelyünkbe, talán sikerül közülük néhányat a műszaki pálya, szakképzés vagy felsőoktatás felé orientálni. A legjobb az lenne, ha duális felsőfokú képzést választanák és már tanulmányaik alatt is részévé válnának csapatunknak. Jelenleg 21 fő szakképző iskolás tanulónak biztosítunk gyakorlati helyet villanyszerelő, ipari gépész, gépi és CNC forgácsoló és gépi forgácsoló szakmákban. Vállalatunk részt vesz a duális felsőfokú képzésben is, továbbá 6 fő munkatársunkat támogatjuk felsőfokú levelező képzésben.
– Fontosnak tartják az utánpótlás nevelését?
– Jövőbeni sikerünk egyik alappillére a következő nemzedék támogatása és felkarolása. Véleményünk szerint a közös siker garanciája, hogy tanulóink és hallgatóink a nálunk alkalmazott technológiák széles spektrumát ismerhetik meg, illetve kiválóan képzett mentorok/szakoktatók felügyelete alatt, színvonalas munkakörnyezetben, kiemelt bérezés mellett mélyíthetik el elméleti tudásukat és tehetnek szert értékes szakmai tapasztalatra. Bizonyos munkakörök betöltése (például CNC-gépkezelő, karbantartó műszerész, szerszámkészítő, folyamatoptimalizáló mérnök) folyamatos küzdelmet jelent számunkra, így célunk, hogy tanulóinkat és hallgatóinkat magunknak képezzük. Ezért folyamatosan arra törekszünk, hogy tanulmányaik lezárását követően a gyakorlati idő alatt megszerzett tudásukat és tapasztalatukat vállalatunkhoz csatlakozva, immár teljes értékű munkavállalóként kamatoztassák, gyarapítsák. Ehhez stabil vállalati hátteret, színvonalas munkakörnyezetet, kimagasló bérezést, fejlődési lehetőséget biztosítunk számukra.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]